لیست لوازم مجاز و لوازم غیر مجاز در هواپیما

شما به عنوان یک مسافر هواپیما به هر جایی که می خواهید سفر کنید، نمی توانید هر وسیله ای که می خواهید را داخل هواپیما با خود ببرید. موقع جمع کردن چمدان برای مسافرت هوایی، این موضوع که چه وسایلی اجازه‌ی ورود به هواپیما را دارند و کدام ها ندارند، به یک معما تبدیل شده است. بنابراین قبل از سفر باید این را بدانید که همراه داشتن چه چیزهایی در روند کارهای فرودگاهی شما اختلال ایجاد می کند و چه چیزهایی را می توانید به راحتی با خود به داخل هواپیما همراه داشته باشید. بنابراین نیاز هست تا با لیست لوازم مجاز و لوازم غیرمجاز قابل حمل در هواپیما آشنا شوید.

با توجه به تغییرات قوانین حمل بار هواپیمایی، شما مجبور می‌شوید چمدان ها را باز کرده و وسایل‌ها را برای بررسی امنیتی بیرون بریزید. مثلا ممکن است به خاطر وسیله‌ی کوچکی مثل یک بطری آب مجبور خواهید بود دوباره چمدان را باز و بسته کنید. پس بهترین کار این است که قبل و موقع بستن چمدان بدانید که چه وسایلی اجازه‌ ورود به هواپیما را دارند.

 

لیست لوازم مجاز در هواپیما

در ابتدا می خواهیم در مورد وسایلی صحبت کنیم که مجاز هستید تا آن ها را داخل کابین هواپیما ببرید. 

لوازم مجاز : خوراکی و مایعات

در مورد خوراکی‌ها و مایعات ممنوعیتی در کابین هواپیما وجود نخواهد داشت. شما می‌توانید خوراکی هایی نظیر کلوچه، کیک، بیسکوییت، ساندویچ و از این دست خوراکی‌ها داخل ساک دستی خود به داخل کابین هواپیما ببرید. اما اگر خوراکی شما به شکل مایع یا ژله باشد، ممکن است مشکلاتی برای شما ایجاد کند و باید یک سری قوانین خاص را در مورد آن ها رعایت کنید. بر اساس قوانین هواپیمایی، حجم اقلامی که به شکل مایع هستند، نباید بیش از ۱۰۰ میلی لیتر باشد. این اقلام شامل مواردی مانند شیر خشک، شیر مادر، مربا، ژله، سس، روغن، سرکه، تمام دارو‌های مایع از قبیل قطره چشم، قطره بینی یا سرم می باشد.

همچنین لوازم آرایشی بهداشتی همانند ریمل، شامپو و از این قبیل موارد نیز باید در ظروف کمتر از ۱۰۰ میلی لیتر بسته بندی شوند. بنابراین باید این لوازم را در یک کیسه یک کیلوگرمی زیپ‌کیپ قرار دهید تا نشت نکنند. خوشبختانه می‌توانید این موارد را به بخش بار تحویل دهید. هیچ ممنوعیتی در قرار گرفتن این وسایل در بخش بار وجود نخواهد داشت.

بنابراین اگر قصد دارید وسایل ذکر شده را همراه خود به سفر ببرید، حتما آنها را در چمدان های خود و در بخش بار قرار دهید تا دچار مشکل نشوید.

لوازم مجاز خوراکی و مایعات

لوازم مجاز : وسایل برقی

در مورد وسایل برقی نیز ممنوعیت خاصی وجود ندارد. شما می‌‎توانید تمامی وسایل برقی از قبیل لپ تاپ، موزیک پلیر، تبلت، دوربین عکاسی و فیلم‌برداری، موبایل و هر نوع وسیله برقی را همراه خود به داخل کابین هواپیما ببرید. بنابراین لوازم برقی جزء وسایل غیر مجاز در هواپیما محسوب نمی شوند. البته در هنگام پرواز بهتر است وسایلی همانند تلفن همراه و تبلت را در حالت پرواز قرار دهید. امواج بی‌سیم ممکن است روی عملکرد دستگاه‌های برقی هواپیما تاثیر داشته باشد.

لوازم مجاز وسایل برقی

لوازم مجاز : لباس، شانه و سایر وسایل شخصی

لباس نیز جزو موارد غیر ممنوع به حساب می آید. ممکن است شما می توانید در ساک دستی خود چندین دست لباس نیز قرار دهید. بنابراین ورود لباس در کابین هواپیما جزء وسایل غیر مجاز در هواپیما به شمار نمی رود. حمل وسایل شخصی که اگر تیز و برنده باشند، و یا به وسیله آن ها بتوان به کسی آسیب رساند، اجازه ورود به کابین هواپیما را نخواهند داشت.

لوازم مجاز لباس

لیست لوازم غیر مجاز در هواپیما

قبل از بستن چمدان هایتان باید حواس‌ خود را به خیلی چیزها جمع کنید. از وزن چمدان ها تا اشیای ممنوعه در کابین هواپیما و قسمت بار. اگر بخواهید چمدانی به قسمت بار هواپیما تحویل ندهید نیز باید مواظب وسایل ساک دستی خود باشید. زیرا لیست لوازم غیرمجاز کابین هواپیما بیشتر از قسمت بار می باشد. هر شرکت هواپیمایی، فهرستی از لوازم غیرمجاز در کابین هواپیما دارد اما یک سری از وسایل هستند که در همه ایرلاین‌ها مشترک‌ می باشند. 

لوازم غیرمجاز: عطر و ادکلن

عطر یا ادکلنی که با خود همراه دارید، اگر کمتر از ۱۰۰ گرم یا میلی‌ باشد می‌توانند همراه خود به کابین هواپیما ببرید. در غیر این صورت باید آن را داخل چمدان خود قرار داده و به قسمت بار تحویل دهید.

لوازم غیرمجاز عطر و ادکلن

لوازم غیرمجاز : لوازم ورزشی

لوازم ورزشی از جمله چوب بیسبال، چوب بیلیارد، باتوم اسکی، تیر و کمان، هاکی، چوب گلف و هر وسیله ورزشی دیگری که دارای چوب یا باتوم باشد، جز لوازم غیرمجاز در کابین هواپیما هستند و باید قبل از شروع پرواز آن‌ها را به قسمت بار تحویل دهید. قبل از تحویل بار، می توانید محافظ درستی برای آن ها در نظر بگیرید که از هرگونه آسیب احتمالی در زمان جابه‌جایی بار، در امان باشند.

لوازم غیرمجاز لوازم ورزشی

لوازم غیرمجاز : وسایل برنده و تیز

کلیه لوازم تیز و برنده مانند چاقو، قیچی یا کاتر را نمی‌توانید به داخل کابین ببرید. شاید فکر کنید که این خیلی واضح است ولی ممکن است بسیاری از مسافران برای سوغاتی یا مصرف شخصی خریده و در آخرین مرحله فراموش کرده‌اند آن را داخل بار اصلی بگذارند. همین امر باعث می شود تا این لوازم توسط ماموران امنیتی فرودگاه ضبط شود. برخی از ایرلاین‌ها قیچی‌های کوچک لوازم آرایشی یا ناخن‌گیر را جز لوازم غیرمجاز در کابین اعلام کرده‌اند.

لوازم غیرمجاز : ابزارآلات

تمام ابزارآلات از جمله پیچ گوشتی ساده تا یک چکش یا دریل برقی تقریبا جز لوازم غیرمجاز در کابین هواپیما هستند. این وسایل در هر شکل و اندازه باید به قسمت بار تحویل داده شوند و اجازه حمل به داخل کابین را نخواهند داشت.

اسباب‌بازی‌های کودکان نیز گاهی به شکل ابزار بوده و توسط ماموران امنیتی فرودگاه ضبط خواهد شد. نیاز هست تا این وسایل را بسته‌بندی کرده و به قسمت بار هواپیما تحویل دهید.

لوازم غیرمجاز وسایل برنده و تیز

لوازم غیرمجاز : فندک، کبریت و سایر وسایل آتش زا

به همراه داشتن فندک یا کبریت برای ماموران فرودگاه معمولی نیست و همراه داشتن این لوازم برای ورود به هواپیما امکان دارد دردسر ساز باشد؛ زیرا این نوع وسایل آتش‌زا جز لوازم غیرمجاز در کابین هواپیما هستند و باید آن‌ها را به همراه چمدان، تحویل بخش بار بدهید. 

لوازم غیرمجاز ابزارآلات

لوازم غیرمجاز: میوه، گوشت و سایر محصولات کشاورزی

خوراکی هایی نظیر میوه، گوشت و سایر محصولات کشاورزی امنیت مسافران را تحت تاثیر قرار نمی دهد. اما بسیاری از ایرلاین‌ها این خوراکی‌ها را هم در فهرست اشیای ممنوعه در کابین هواپیما قرار داده‌اند. حتی در بسیاری از مقاصد نیز به هیچ عنوان اجازه ورود محصولات کشاورزی حتی تخم گیاه را هم نمی دهند.

میوه

لیست اشیا ممنوعه در هواپیما تحت هر شرایط

برخی از اشیای ممنوعه در کابین، ممنوعیت‌شان آن قدر ساده است که شاید حتی نیازی به آوردن اسمشان در قوانین نباشد. مثل اسلحه، مواد محترقه و آتش‌زا، باتوم، کپسول گاز، مواد رادیو اکتیو، فشفشه، موادی که خود به خود آتش می‌گیرند و… همگی از این نوع اشیای ممنوعه هستند.
برای رفاه حال مسافران و حفظ امنیت پرواز، ورود برخی از وسایل تحت هر شرایطی به داخل هواپیما ممنوع است و شما به هیچ وجه نباید این وسایل را همراه خود داشته باشید.

 • ترقه
 • دینامیت
 • ماده منفجره پلاستیکی یا غیر پلاستیکی
 • باروت
 • بمب
 • مواد مشتعل
 • کلر
 • کیسه هوای اتومبیل
 • ایربگ
 • وسایل رادیواکتیو
 • وسایل عفونی
 • مواد آلی
 • انواع سموم
 • سموم

 

مطالب مرتبط:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *