مدت اعتبار ویزای شینگن 2020 ، همانطور که می‌دانید، ویزا شنگن یا ویزا شینگن مدرکی است که از طرف کشورهای عضو پیمان شنگن صادر می‌شود و اجازه سفر به این کشورها در طول مدت اعتبار ویزا را به شما اعطا می‌کند.

اما یکی از مفاهیم بسیار مهم در رابطه با این ویزا که در تعیین زمان سفر اهمیت زیادی دارد و همچنین بسیاری از اوقات باعث سردرگمی و ایجاد مشکل برای گردشگران می‌شود، مدت اعتبار ویزای شینگن است. اگر شما نیز قصد دریافت ویزای شنگن را دارید یا به تازگی ویزای شنگن خود را گرفته‌اید، بهتر است در این مقاله با ما همراه باشید.

ویزای شینگن یکی از مشهورترین و پرمتقاضی‌ترین و البته بهترین ویزاهای سراسر دنیا محسوب می‌شود که به دارنده آن امکان سفر به ۲۶ کشور عضو این حوزه از جمله آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا را تا اتمام اعتبار ویزا خواهد داد و علیرغم سختی و پیچیدگی نسبی پروسه دریافت، محبوبیت آن هرساله در حال افزایش است.

schengen-visa-validity-period-2020

قوانین جدید اعتبار ویزای شنگن در سال ۲۰۲۰

مدت اعتبار ویزای شینگن 2020 ، بنابر اطلاعات ارائه ‌شده در وب‌سایت schengenvisainfo، از تاریخ دوم فوریه تمامی سفارت‌ها و کنسولگری‌های حوزه شینگن ملزم به اجرای قوانین جدید ویزا شینگن 2020 هستند که موجب افزایش هزینه ۳۳ درصدی درخواست ویزای شینگن می‌شود.همچنین به دلیل پیاده‌سازی کد بروز رسانی‌شده ویزای شینگن، چندین قانون درخواست ویزای شینگن دست‌خوش تغییر قرار گرفته که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

  • افزایش هزینه ویزای شینگن

هزینه درخواست ویزای شینگن که تا پیش از این ۶۰ یورو بوده اکنون به ۸۰ یورو افزایش یافته است، این در حالی است که هزینه درخواست ۳۵ یورویی متقاضیان ۶ تا ۱۲ ساله به ۴۰ یورو تبدیل شده است. البته لازم به ذکر است که هزینه درخواست ویزای شینگن برای کشورهای دارای توافق‌نامه تسهیل ویزا با اتحادیه اروپا کماکان بدون تغییر باقی مانده و هزینه آن ۳۵ یورو است.

مقالات مرتبط  لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 2020 | پاسپورت ایرانی

کمیسیون اروپا به این نکته اشاره کرده که هزینه درخواست ۸۰ یورویی ویزای شنگن کمافی سابق در مقایسه با استاندارد بین‌المللی و ویزای توریستی ۱۴۳ یورویی آمریکا و ۱۲۶ یورویی چین، ویزای ۹۰ یورویی استرالیا و ۱۴۶ یورویی نیوزیلند کم باقی مانده است.

  • امکان امضا و ارسال الکترونیکی فرم درخواست ویزا

اتحادیه اروپا به کشورهای عضو این حوزه دستور داده تا به متقاضیان اجازه تکمیل و ارسال فرم درخواست را در صورت امکان بدهد. این بدین معنی است که متقاضیان درخواست ویزا اجازه امضای فرم درخواست خود را به صورت الکترونیکی خواهند داشت.

  • درخواست ۶ماه قبل از سفر

در حال حاضر این امکان برای متقاضیان ویزای شینگن فراهم شده تا به جای ۳ ماه قبل از زمان سفر از ۶ ماه قبل برای درخواست ویزای شینگن اقدام کنند. این در حالی است که دریانوردان و ملوانان امکان ارسال درخواست خود را از ۹ ماه قبل خواهند داشت.

مزایای بیشتر برای مسافران دارای سابقه سفر 

آن دسته از متقاضیانی که مکررا برای اهداف کوتاه‌مدتی نظیر کسب و کار، تجارت و یا سایر موارد به حوزه شینگن سفر می‌کنند، از قوانین جدید ویزای شینگن 2020 بیشترین استفاده را خواهند برد.

این نوع از مسافران بنابر شرایط زیر و سوابق سفر خود امکان دریافت ویزای مولتی شینگن با حداکثر اعتبار ۵ساله را خواهند داشت:

  • به صورت قانونی از ویزاهای قبلی خود استفاده کرده باشند.
  • دارای شرایط اقتصادی خوبی در کشور مبدا باشند.
  • قصد واقعی ترک حوزه شنگن را پیش از اتمام اعتبار ویزا داشته باشند.

schengen-visa-validity-period

مدت اعتبار ویزای شینگن چقدراست؟

معمولا برای محاسبه مدت اعتبار ویزای شینگن اشتباهی که صورت میگیرد این است که متقاضی نمیداند مدت اعتبار ویزا از چه زمانی شروع می شود و مورد دیگر آن است که فرد نمیداند چه مدت زمانی می تواند در این منطقه اقامت داشته باشد. این مدت برای افراد بین 3 تا 6 ماه متغییر است.

مقالات مرتبط  مهمترین سوالات روز مصاحبه ویزای شینگن

بنابر این متقاضیان بهتر است بدانند که اگر یک فرد اولین روز سپتامبر ویزای خود را دریافت کند می تواند تا اواخر فوریه سال بعد به کشورهای اتحادیه شینگن سفر کند یعنی 180 روز، اما تنها 90 روز می تواند در این منطقه اقامت داشه باشد چرا که تاریخ اعتبار ویزای شنگین فرد 180 روز است و در طی این مدت فرد می تواند به مدت 90 روز در این منطقه اقامت کند.

البته توجه داشته باشید اگر فردی سابقه اقامت در منطقه شینگن را نداشته باشد و کد درج شده بر روی ویزای شخص 1 باشد تنها می تواند 15 روز در این منطقه تردد کند.

اگر به هر دلیل حتی یک روز نیز بیشتر از مدت اعتبار ویزای خود اقامت داشته باشید، از قانون تخطی کردید و به احتمال بسیار زیاد با جریمه مواجه خواهید شد. همچنین نام شما در لیست سیاه تمامی سفارت‌های عضو شینگن نیز ثبت می‌شود و برای دفعات بعدی درخواست ویزای شما رد خواهد شد.

 

درآخر در نظر داشته باشید که هر چند در این بخش در رابطه با مدت اعتبار ویزای اروپا صحبت کردیم، اما این موضوع برای ویزای کشورهای دیگر نیز تا حد زیادی صدق می‌کند. به عنوان مثال قوانین مدت  اعتبار ویزای کانادا نیز به همین ترتیب است و شما در همان بازه ذکر شده در ویزا می‌توانید در کانادا اقامت کنید. تنها تفاوت میان ویزاها، مدت اعتبار ویزا است. به عنوان مثال اعتبار ویزای مولتی کانادا ۵ سال است و اگر شما موفق به اخذ ویزای کانادا شوید، می‌توانید برای ۵ سال به این کشور رفت و آمد داشته باشید.

مقالات مرتبط  اکسپرس اینتری چیست؟(Express Entry)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *