ویزای یونان

آژانس مسافرتی قصران گشت با سالها تجربه در زمینه اخذ ویزای شینگن و ویزای توریستی یونان، با مشاوره رایگان در خدمت شما خواهد بود و تلاش می کند تا اطلاعات مفید و جامعی در این زمینه در اختیار شما قرار دهد.

یونان، پایتخت تمدن و فلسفه، زادگاه افسانه های نبرد اساطیر تاریخی و دموکراسی است. یونان برای عاشقان فرهنگ و تاریخ یکی از بهترین گزینه ها است. از این رو ویزای توریستی یونان متقاضیان زیادی دارد.

وقتی از یونان حرف می زنیم اولین شهری که در ذهنمان نقش می بندد آتن، زادگاه اندیشه و هنر است، آتن نه تنها به خاطر بعد تاریخی و فرهنگی غنی اش، بلکه با زیبایی های مسحور کننده اش، جریان آب های شفاف و خوش رنگ مدیترانه زیر آفتاب طلائی با خانه ها و بناهای زیبا و دیدنی بسیاری از مسافران را شیفته خود کرده است.

یونان یکی از 26 کشور عضو حوزه شینگن می باشد که در سال 1985 پیمانی را تحت عنوان پیمان شینگن امضا نمود. در قرارداد شینگن مقرر شد که جهت تردد آسان و بدون بازرسی در مرز، نیازی به اخذ ویزا برای شهروندان آن کشورها نباشد، و همچنین مقرر شد که مسافرین خارجی جهت ورود به این منطقه نیاز به اخذ ویزای شینگن دارند. یونان نیز یکی از کشورهایی است که هم عضو اتحادیه اروپا ، و هم عضو پیمان شینگن می باشد. اغلب میان 2 عبارت اتحادیه شینگن و حوزه شینگن اشتباه گرفته می شود، در حالی که کشورهایی در اتحادیه اروپا هستند که عضو حوزه شینگن نیستند. این کشورها عبارتند از انگلیس ، اوکراین ، بلغارستان ، رومانی ، قبرس جنوبی ، کرواسی و …

جهت ورود به خاک یونان ، نیاز به اخذ ویزای یونان می باشد. اما کشتی کروز یونان به برخی جزایر نیاز به اخذ ویزای اروپا یونان ندارد. ویزا شنگن یونان را می بایست یکی از سفارت های یونان در ایران یا کشورهای دیگر صادر کرده باشد. در این نوع ویزای شینگن یونان عبارت GRC که مخفف Greece به معنی یونان و همچنین عبارت یونان به زبان یونانی در پایین ویزا درج می شود. چنانچه دریافت ویزای شینگن یونان به صورت ویزای سینگل ( یکبار ورود ) صادر شده باشد، ورود مسافر به حوزه شینگن می بایست حتما به خاک یونان باشد، ولی خروج وی از کشور دیگری در حوزه شینگن بلامانع است. در صورتی که ویزای شینگن یونان مولتی ( چندبار ورود ) صادر شده باشد، ورود و خروج مسافر به حوزه شینگن می تواند به هر کشوری در حوزه شینگن باشد.

چگونه ویزای یونان بگیریم


جهت اخذ ویزای یونان در قدم اول بایستی جهت اخذ وقت سفارت یونان اقدام نمود. پر کردن فرم ویزای یونان دومین قدم جهت اخذ ویزای شینگن یونان می باشد. تهیه مدارک لازم برای ویزای یونان طبق دستورالعمل کارشناسان در قدم سوم قرار دارد. تهیه مدارک به معنی تهیه مدارک مالی از بانک، مدارک شغلی، مدارک هویتی و ترجمه همه مدارک توسط دارالترجمه می باشد. مراجعه حضوری به سفارت یونان در روز وقت سفارت جهت ارائه مدارک، انگشت نگاری و مصاحبه در آخرین قدم قرار دارد. در نهایت متقاضی بایستی تا زمان جواب ویزای یونان توسط سفارت یونان در انتظار بماند.

انواع ویزای یونان

ویزای توریستی یونان یا ویزای نوع C یونان نوعی از ویزای یونان است که برای اهداف گردشگری اخذ می گردد. این نوع ویزا معمولا به مدت اعتبار 180 روزه و مدت مجاز اقامت 90 روزه صادر می گردد. چنانچه متقاضی جهت اخذ ویزای مولتی یونان اقدام نماید، با توجه به اعتبار متقاضی مدت اعتبار ویزای وی از 1 سال تا 3 سال صادر می گردد. چنانچه متقاضی از اعتبار کمتری در سفارت یونان برخوردار باشد، برای وی ویزای سینگل یونان به مدت اعتبار و مدت مجاز اقامت کمتری صادر می گردد. در کل هیچ ثباتی در مدت اعتبار و مدت مجاز اقامت وجود ندارد، و گاهاً شاهد صدور ویزای یونان به مدت اعتبار 1 ماهه و مدت مجاز اقامت 7 روزه نیز بوده ایم.

 • ویزای تجاری یونان

ویزای تجاری یونان برای افرادی اخذ می گردد که هدف از سفرشان کار و تجارت می باشد. جهت اخذ ویزای تجاری یونان متقاضی می بایست دعوتنامه ای از سوی شرکت مورد بازدید دریافت نماید. چنانچه مدارک دیگری دال بر همکاری بین شرکت متقاضی در ایران و شرکت دعوت کننده در یونان وجود دارد، بایستی ارائه شود. این نوع ویزای یونان برای کسانی که هدف از سفرشان بازدید از یک شرکت، کارخانه، نمایشگاه یا شرکت در یک کنفرانس است اخذ می گردد.

 • ویزای تحصیلی یونان

ویزای تحصیلی یونان برای افرادی صادر می گردد که قصد تحصیل در یونان دارند. چنانچه متقاضی قصد تحصیل در یک دوره کوتاه مدت زیر 90 روز دارد نیازی به اخذ ویزای تحصیلی یونان نیست. برای گرفتن ویزای تحصیلی یونان متقاضی بایستی پذیرش تحصیلی از یونان دریافت کرده، و به سفارت یونان ارائه دهد.

 • ویزای کار یونان

ویزای کار یونان در واقع همان ویزای نوع D یونان یا ویزای ملی یونان است، که جهت کار در یونان اخذ می گردد. اخذ ویزای کار یونان بسیار دشوار است، زیرا زمانی این نوع ویزا برای متقاضی اخذ می گردد که شرکت استخدام کننده در یونان آگهی استخدام به مدت 3 ماه در یونان و اتحادیه اروپا درج کرده باشد و فردی برای استخدام حضور نیابد. در این صورت استخدام یک فرد از خارج از اتحادیه اروپا بلامانع است. جهت اخذ ویزای کاری یونان متقاضی بایستی پیشنهاد شغلی از یونان دریافت کرده و به سفارت یونان جهت اخذ ویزا ارائه دهد. ویزای کار یونان یکی از روش های مهاجرت به یونان می باشد، زیرا متقاضی 5 سال پس از شروع به کار در یونان، می تواند جهت اخذ اقامت یونان ( اخذ اقامت دائم یونان ) اقدام نماید.

نوع دیگری از ویزای یونان، ویزای جستجوی کار یونان می باشد، که در این صورت متقاضی بایستی به مدت 6 ماه در یونان به جستجوی کار بپردازد، و اگر در این مدت شغلی نیافت، متقاضی بایستی کشور یونان را ترک نماید.

ویزای پزشکی یونان

ویزای پزشکی یونان برای درمان بیماران در یونان اخذ می گردد. چنانچه بیماری قصد درمان در یونان داشته باشد، با ارائه مدارکی همچون مدارک پزشکی (گزارش پزشکی در ایران)، نامه تاییدیه پزشک در ایران در خصوص هماهنگی های انجام شده با بیمارستان در یونان یا پزشک در یونان ، مدارک مالی جهت اثبات توان مالی درمان در یونان ، نامه مرخصی کارمندان یا مدارک شغلی کارفرما، اسناد ملکی، پذیرش بیمارستان از یونان یا گواهی پزشک از یونان (جهت اثبات تاریخ ویزیت دکتر در یونان)، و رزرو هتل یا محل اقامت می تواند جهت اخذ ویزای درمانی یونان اقدام نماید.

ویزای نامزدی یونان

ویزای نامزدی یونان زیر مجموعه ویزای ازدواج قرار دارد. در این نوع ویزا، متقاضی بایستی تا 6 ماه پس از اخذ ویزای نامزدی یونان ، جهت ازدواج با همسر یونانی اقدام نماید. فردی که با یک همسر یونانی ازدواج می کند می تواند در یونان اقامت داشته باشد، و پس از 3 سال جهت اخذ اقامت دائم یونان اقدام نماید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا

کلیه‌ی مدارک فارسی باید ترجمه‌ی رسمی انگلیسی به همراه مهر وزارت خارجه و تائیدیه دادگستری شده باشند:

 • شناسنامه ایرانی.
 • گذرنامه؛ اعتبار گذرنامه باید حتماً شش ماه بیشتر از تاریخ خاتمه‌ی اعتبار ویزای درخواستی باشد.
 • کپی را باید از صفحات یک تا پنج گذرنامه و همین‌طور صفحاتی که در آن‌ها مهر ویزا خورده، تهیه کنید.
 • سه قطعه عکس رنگی.
 • ویژگی‌های ضروری عکس مورد نظر: عکس رنگی، زمینه سفید، تمام رخ، کم‌تراز سه‌ماه پیش گرفته شده باشد، کاملاً با ظاهر فعلی صاحب عکس هم‌خوانی داشته باشد،در ابعاد ٣۵ در ۴۵ میلی‌متر، فاصله‌ی بین سطح بالای سر و چانه در تصویر صورت ٣٢ میلی‌متر.
 • اسنادرسمی شغلی و منابع مالی.
 • برای اشخاص تحت تکفل، زنان خانه‌دار یا فرزندان) :گواهی کار، صورت‌حساب بانکی( مشروح عملیات بانکی ماه آخر و یا دفترچه حساب پس‌انداز متکفل )شوهر، پدر) (ارائه گواهی بانکی ساده به‌تنهایی کافی نیست) با تاریخ گشایش حساب.
 • برای دانش‌آموزان دبستانی و دبیرستانی و دانشجویان: گواهی اشتغال به تحصیل.
 • یک سندمالکیت (ترجمه‌ی رسمی انگلیسی).
 • بیمه مسافرتی.
 • بلیط هواپیما یا رزرواسیون قطعی رفت و برگشت به مقصد یونان.
 • در صورت لزوم، فاکتور پرداخت‌شده‌ی هتل برای کل مدت اقامت.

هزینه و زمان مورد نیاز برای اخذ ویزای یونانهزینه ‌های درخواست ویزای یونان با توجه به سن متقاضی و همچنین نوع ویزا متفاوت خواهد بود، به عنوان مثال هزینه درخواست ویزای یونان برای کودکان زیر ۶ سال رایگان، برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال، ۳۵ یورو و برای افراد بالای ۱۲ سال انواع ویزای توریستی، بیزینش و بازدید از خانواده و دوستان ۶۰ یورو می باشد. خدماتی هم که توسط شرکت هندی وی اف اس گلوبال سفارت یونان به متقاضیان گرامی ارائه می شود دارای کارمزد ۲۸ یورو می باشد و همچنین در صورتی که در هنگام تحویل مدارک نیازی به کپی برداری از آنها باشد نیم یورو هم به ازای هر کپی و ۲ یورو به ازای هر عکس از شخص متقاضی دریافت می گردد. در رابطه با زمان مورد نیاز برای گرفتن ویزای شینگن یونان نیز باید گفت بررسی مدارک در سفارت یونان به حداقل ۳ هفته کاری زمان احتیاج دارد و ممکن است در برخی مواقع نیز سفارت از شما مدارک تکمیلی بیشتری درخواست کند. بنابراین توصیه می شود حداقل دو تا سه ماه زودتر از موعد سفرتان برای درخواست ویزا اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *