اما ویزا چیست؟

ویزا در واقع یک مجوز است که از طرف اداره مهاجرت کشور مقصد به شهروند خارجی داده می‎‌شود. این مجوز اجازه می‌دهد که فرد وارد کشور مقصد شود، در آن اقامت کند و بعد از مدت زمان مشخصی که باز هم در همین مجوز مشخص شده است، آن کشور را ترک کند. ویزا به صورت برچسب یا مهر روی گذرنامه یا دیگر مدارک سفر به همراه امضای مسئول (از سمت اداره مهاجرت) به متقاضی داده می‌شود.نام دیگری از ویزا که ممکن است بشنوید «روادید» است، اگر این کلمه شما را سر در گم می‌کند باید بگوییم که روادید معادل فارسی همان ویزا است مثل رایانه برای کامپیوتر.

اگر تا به حال به دنبال اخذ ویزا بوده باشید، احتمالا با اصطلاح ویزای سینگل، ویزای مولتی برخورد کرده‌اید. اما این‌که این نوع ویزا دقیقا چیست و هزینه‌های آن چقدر است موضوعی است که در ادامه باهم مرور خواهیم کرد.ویزای مولتی (مالتیپل) و ویزای سینگل نوع خاصی از ویزا هستند که تفاوت آن‌ها تعداد دفعه‌های ورود و خروج به کشور مقصد است.

ویزاها معمولا بر اساس معیارهای خاصی مانند هدف سفر، زمان سفر، روش درخواست و… به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. یکی از این معیارهای تعداد دفعه‌های ورود و خروج به کشور مقصد است.

تفاوت ویزای سینگل و مولتی چیست؟

تفاوت میان ویزای صفر بار، یکبار، دوبار و چندبار ورود چیست؟

تنها تفاوت میان این ویزاها مربوط به تعداد دفعه‌های مجاز ورود و خروج است. برای مثال، دارنده ویزای سینگل فقط و فقط یک بار مجاز به ورود، اقامت و خروج به کشور مقصد را در دوره زمانی خاص دارد و در صورت عدم خروج و اقامت بیش از موعد تعیین شده مشمول اعمال قانون خواهد شد.

مقالات مرتبط  محدودیت سفر به کانادا در بحران کرونا شامل خانواده‌ها می‌شود؟

همچنین، برای مراجعه مجدد به کشور مقصد متقاضی باید با مراجعه به سفارت و… دوباره برای درخواست ویزا اقدام کند؛ در حالی که دارنده ویزای مولتی می‌تواند در بازه زمانی مشخصی به‌صورت مکرر به کشور مقصد وارد یا از آن خارج شود.

عملکرد ویزای مولتی چگونه است؟

ویزا‌های مولتی برای دوره خاصی که اصطلاحا «دوره اعتبار» (validity period) نامیده می‌شود، معتبر هستند. دوره اعتبار در کشورهای مختلف بازه زمانی متغیری دارد و از ۶ ماه تا یک‌ سال و در بیشترین حالت از ۲۴ ماه اعتبار برخوردار است. به عبارت دیگر، دارنده این ویزا می‌تواند در دوره اعتبار به‌اندازه سقف تعیین شده برای ورود و خروج سفر کند.

البته ویزای مالتیپل نیز دارای محدودیت‌ها و الزامات خاصی است؛

  • فاصله بین بازدیدها: بسته به کشور مبدا، ممکن است فرد یک دوره زمانی معین را بین هر ورود مجدد منتظر بماند. این دوره انتظار ممکن است در برخی موارد لغو شود.
  • حداکثر زمان برای هر اقامت: با توجه به شرایط هر کشور ممکن است محدودیت زمانی برای هر دوره اقامت در کشور مقصد تعیین شود.
  • پیشینه قابل قبول: صرف‌نظر از الزامات واجد شرایط استاندارد برای ویزای موقت، ویزاهای مالتیپل معمولا فقط برای متقاضیانی که دارای سابقه خوب در برابر مسئولان مهاجرتی هستند، صادر می‌شود. در این رابطه، متقاضی باید دارای سابقه خوب کیفری و همچنین، در مورد ورودی‌های قبلی دارای هیچ سابقه حذف یا تبعید نباشد.

اعتبار ویزای مالتیپل چگونه است؟

ویزای مولتی از تاریخ صدور تا دوره مشخصی دارای اعتبار است. در این مدت دارندگان ویزا می‌توانند بر اساس هدفی که ویزای مولتی برای آن صادر شده، به کشور مقصد سفر کنند. البته تعداد دفعات ورود و خروج نیز به هنگام صدور ویزا مشخص می‌شوند و دارنده ویزا مجاز به سفر بیش از سقف تعیین شده نیست.

مقالات مرتبط  حضور قصران گشت در سیزدهمین نمایشگاه۹۸

تفاوت ویزای سینگل و مولتی چیست؟

شرایط درخواست ویزای مالتیپل چیست؟

هر یک از کشورها قوانین و شرایط خاصی را برای صدور ویزای مولتی اعمال می‌کنند، ولی مهم‌ترین شرط درخواست برای صدور این ویزا هدف از سفر به آن کشور است. برای نمونه، ویزای توریستی یا ویزای کار می‌تواند به‌صورت چندبار ورود صادر شوند؛ ولی متقاضیان در صورت تمایل برای دریافت این نوع ویزا باید کلیه شرایط و مدارک اولیه برای صدور این نوع ویزا را به سفارت کشور مربوطه در هنگام درخواست ارائه کنند.

کدام ویزاها این روزها تقاضای بیشتری دارند؟

ویزای شینگن و ویزای کانادا دو نوع ویزاهایی هستند که تقریبا این روزها اغلب مردم تلاش می‌کنند آنها را داشته باشند. همچنین ایرانیان زیادی برای تحصیل یا اقامت در کانادا یا مهاجرت به کانادا به دنبال اخذ ویزای کانادا هستند.

با افزایش تقاضای مردم برای اخذ ویزای کانادا موسسه‌ها و دپارتمان‌های مختلفی راه اندازه شده‌اند که به کمک وکیل مهاجرت این پروسه را برای مردم راحت‌تر می‌کنند. اما در این میان کم نیستند کسانی که با وعده‌های اخذ ویزای تضمینی کانادا یا ویزای شینگن تضمینی سودجویی می‌کنند. به همین خاطر لازم است که قبل از شروع فرایند اخذ ویزای کانادا حتما از اعتبار آن اطمینان حاصل کنید. یکی از موسسه‌های معتبر که به راحتی می‌توانید روی اخذ انواع ویزای کانادا از ویزای کار و تحصیلی گرفته تا ویزای توریستی و تجاری روی آن حساب کنید.

ما در مجموعه قصران گشت تمامی امور مربوط در این زمینه اخذ ویزا، وقت VIP سفارت کانادا و پیکاپ ویزای کانادا تا اخذ ویزای توریستی و تحصیلی به‌ همراه دعوتنامه‌ی معتبر و رسمی از این کشور را با به‌کارگیری تجربه‌ای چندین ساله در این حوزه و ارائه‌ی مشاوره‌ی رایگان برای متقاضیان محترم توسط کارشناسان مجرب به‌انجام می‌رساند.

مقالات مرتبط  پیکاپ ویزا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *