اخذ وقت سفارت آمریکا برای ویزای دانشجویی

انتخاب بهترین سفارت برای اخذ ویزای دانشجویی آمریکا و گرفتن وقت سفارت امریکا دانشجویی کار آسانی نیست. هر سفارتی شرایط ویژه خود را برای بررسی مدارک دانشجویان و مصاحبه با آنان دارد و همین موضوع باعث گیج شدن برخی متقاضیان می‌شود. برخی سفارت‌ها با شرایط کلی دانشجویان ایرانی آشناتر هستند و به همین دلیل سختگیری کمتری به موارد حساس مثل رشته‌های تحصیلی خاص، داشتن اقوام درجه‌یک در ایالت یا شهر مدنظر و نداشتن فاند تحصیلی نشان می‌دهند.

به‌طورکلی دانشجویان ایرانی می‌توانند از سفارت آمریکا در هر کشوری درخواست ویزا کنند، بااین‌حال سه کشور ترکیه، ارمنستان و امارات سابقۀ بهتری در اعطای ویزا به دانشجویان ایرانی دارند. این سه کشور همچنین به دلیل زیاد بودن مراجعه ایرانیان، مأمورانی برای انجام مصاحبه به زبان فارسی رادارند که می‌تواند برای متقاضیان ایرانی بسیار راهگشا باشد.

برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا ابتدا باید از دانشگاه‌های مورد تائید در لیست بخش (of Homeland Security DHS) پذیرش گرفت. دانشجو با دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های آمریکا یک مهلت مشخص برای قبول پذیرش و پرداخت مبلغ مشخص‌شده به‌عنوان پیش‌پرداخت شهریه دانشگاه دارد. دانشگاه پس از دریافت فرم قبول پذیرش Acceptance of offer دانشجو و پیش‌پرداخت شهریه فرم I20 را صادر می‌کند.

یکی از بزرگ‎ترین مشکلاتی که درباره دریافت فرم I-20 وجود دارد این است که بیشتر دانشگاه‎ های آمریکا این فرم را به ایران نمی‎‎ فرستند و در صورت ارسال نیز به‌این‌علت که بسته‌های پستی کد رهگیریTracking Number ندارند؛ ممکن است فرم به دست شما نرسد بنابراین بهتر است برای دریافت این فرم آدرس یکی از اقوامتان در خارج از کشور را بدهید و یا می‎توانید کارهای مربوط به دریافت این فرم را به آژانس قصران گشت بسپارید.

پس از دریافت پذیرش از یک دانشگاه یا موسسهٔ زبان در آمریکا و دریافت فرم i20 (فرم تأیید پذیرش که از سوی دانشگاه جهت ارائه در روز مصاحبه ارسال می‌شود)، جهت سفر به ایالات‌متحده و آغاز تحصیل خود، نیاز به ویزای دانشجویی F1 خواهید داشت.

مقالات مرتبط  سوالات متداول ثبت نام لاتاری آمریکا 2022

 

وقت سفارت امریکا

انواع ویزای دانشجویی

ویزاهای دانشجویی در دو نوع F و J صادر می‌شود.

نوع F

اولین گام برای دریافت این ویزا، اخذ پذیرش از دانشگاه مقصد است. توجه داشته باشید که تکمیل فرم DS-160 (فرم تقاضای ویزای غیر مهاجرتی)، پرداخت SEVIS Fee (هزینه ویزای دانشجویی) و پرداخت هزینه تعیین وقت سفارت آمریکا (MRV Fee) ازجمله اقداماتی است که باید تا پیش از رسیدن به‌روز مصاحبه انجام دهید.

نوع j

نوعی دیگر از ویزای آمریکا، ویزای نوع j است که مخصوص فرصت مطالعاتی است. این نوع ویزا که به ویزای فرصت مطالعاتی مشهور است، برای متقاضیانی است که می‌خواهند برای پروژه‌های تحقیقاتی و یا تدریس در دانشگاه‌های ایالات‌متحده، وارد آمریکا شوند. این متقاضیان باید از ویزای نوع  jاستفاده کنند. برای فرصت مطالعاتی پس‌ازاینکه با دانشگاه موردنظر در ایالات‌متحده آمریکا هماهنگ کردید؛باید فرم DS-2019  را تکمیل کنید و سپس برای گرفتن وقت سفارت امریکا اقدام نمایید.مدت اعتبار این ویزا، ۲ سال بوده و پس از اتمام این زمان باید خاک آمریکا را ترک نمایید. در صورت به همراه داشتن همسر و فرزند زیر ۲۱ سال، می‌توانید برای آن‌ها ویزای نوع J2 درخواست کنید.

معمولاً وقت سفارت آمریکا پر هستند. حتی اگر بیشتر برنامه‌های ویزای ایالات‌متحده طی 2-3 روز کاری پردازش شوند، پردازش ویزای شما، ممکن است 12 هفته طول بکشد. شما باید 3 ماه قبل از برنامه سفر خود وقت سفارت آمریکا را بگیرید. علاوه بر این، دریافت وقت‌های سفارت نیز دشوار است؛ بنابراین، شما باید برنامه‌ریزی کنید تا از چند ماه قبل، وقت سفارت امریکا دانشجویی خود را دریافت نمایید.

هزینه وقت سفارت امریکا دانشجویی

برای وقت سفارت امریکا دانشجویی متقاضیان علاوه بر هزینه اپلیکیشن فرم باید مبلغ I-20 را نیز از طریق سویس فی را پرداخت کنند. پرداخت هزینه سویس فی برای ویزای دانشجویی یا همان ویزای F1؛ 200 دلار و برای فرصت مطالعاتی یا ویزای J1 نیز 180 دلار است. این سیستم مربوط به چک امینتی توسط home land security است

مقالات مرتبط  تبدیل ویزای توریستی کانادابه اقامت دائم

بیشتر افراد برای راحتی کار خود جهت گرفتن وقت سفارت امریکا دانشجویی تمام واریزی‎ ها را به افراد و آژانس‎ های متخصص می‎ سپارند که در این صورت هزینه‎ آن‌ها مقداری افزایش خواهد داشت اما دردسرهای مرتبط با پرداخت را نخواهند داشت. شما می‎ توانید برای اطلاع دقیق از قیمت‎ ها با همکاران ما در قصران گشت تماس حاصل نمایید.

وقت سفارت امریکا

مصاحبه سفارت

بعد از گرفتن وقت سفارت امریکا دانشجویی ، سفارت موردنظر یک روز را برای مصاحبه به متقاضیان می‌دهند. در روز مصاحبه باید نکاتی را رعایت کنید. در ابتدا شما می‌بایست مدارک زیر را در روز مصاحبه سفارت به همراه داشته باشید:

 • گذرنامه (Passport)
 • فرم I-20 برای ویزای F
 • پرینت تائیدیه فرم DS-160 برای هر دو ویزای F و J و فرم DS-2019 برای ویزای J
 • پرینت تائیدیه پرداخت SEVIS Fee
 • پرینت ایمیل تعیین وقت سفارت
 • همراه داشتن Bank Statement (صورتحساب بانکی یا همان گواهی تمکن مالی) که در صورت نداشتن بورسیه (فاند) می‌بایست ارائه شود
 • نمرات GRE/ TOEFL & IELTS
 • یک قطعه عکس رنگی سایز ۵*۵
 • ترجمه دانشنامه و ریزنمرات دانشگاهی (همراه با اصل آن‌ها)
 • رزومه یا CV
 • اصل شناسنامه و کارت ملی و ترجمه آن‌ها
 • رسید پرداخت هزینه تعیین وقت مصاحبه
 • نامه پیشنهاد کاری (Job Offer Letter)

در زمان مصاحبه و بعد از گرفتن وقت سفارت امریکا دانشجویی باید بتوانید دلایل خود را برای انتخاب دانشگاه به‌خوبی بیان نمایید تا شرایط دریافت ویزای F1 برای شما فراهم شود. در طول مصاحبه کاملاً اعتمادبه‌نفس داشته باشید تا بر استرس خود غلبه کرده و بتوانید به‌تمامی سؤالات پاسخ دهید. داشتن اعتمادبه‌نفس به افسر مصاحبه‌کننده نشان می‌دهد که شما قادر خواهید بود در صورت بروز مشکلات، آن‌ها را به‌خوبی حل نمایید.

مقالات مرتبط  قوی‌ترین پاسپورتهای جهان در سال 2022

 

وقت سفارت امریکا

صدور ویزا

بین یک تا دو هفته یعد از مصاحبه سفارت از طریق ایمیل تصمیم خود را در مورد ویزا به شما اطلاع می‌دهد و در صورت موافقت با ویزا باید گذرنامه خود را برای عکس‌دار کردن به سفارت ارسال کرده و ویزای خود را دریافت کنید. در تمامی این مراحل همکاران ما در کنار شما هستند تا پیکاپ ویزا برای شما را بدون مشکل انجام دهند.

چنانچه در مصاحبه رد شوید توجه کنید که درمجموع مبنای ریجکت ویزا ، بندهایی است که افسر پرونده بر مبنای آن، شخص را فاقد صلاحیت برای دریافت ویزا تشخیص می‌دهد؛ بنابراین در نظر داشته باشید چنانچه تقاضای ویزای شما رد (Reject) شد، باید علت رد شدن آن را بیابید.

به‌طورمعمول در ایمیلی که از طرف سفارت امریکا برای شما ارسال می‌گردد، دلیل ری جکت شدن قید می‌گردد، برای مثال مواردی مانند نداشتن برنامه برای بازگشت به وطن بعد از فارغ‌التحصیلی یا دروغ گفتن طی مصاحبه ممکن است دلیل ری جکت (Reject) شما باشد. اغلب با اصلاح مواردی که به‌عنوان دلیل ری جکت شما، عنوان‌شده است، این فرصت رادارید که مجدداً برای وقت سفارت امریکا دانشجویی اقدام کنید و در مصاحبه سفارت آمریکا شرکت و تأیید افسر پرونده را برای گرفتن ویزا، دریافت کنید.

قصران گشت با استفاده از سابقه چندین ساله و داشتن تجربه بسیار در زمینه مهاجرت و وقت سفارت امریکا دانشجویی می‌تواند به راحتی برای شما اقدام نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.